-
Akatosh (Draci buh Casu): Akatosh je hlavni buh Osmi Bozstvi ( zavrhnutych nabozenskych kultu Cyrodiilu a jeho provincii), a jeden ze dvou bozstev ve vsech Tamrielskych nabozenstvich (dalsi je Lorkhan). On je obecne povazovan za prvniho boha stvoreneho v Pocatku, po jeho vzniku nasli dalsi bohove snadnejsi zpusob jak se objevit v ruznych svetech. Je hlavni buh Cyrodiilske rise, kde ztelesnuje vlastnosti vytrvalost, nepremozitelnost a trvalou legitimitu.
-
Alduin (Pozirac Sveta): Alduin je skandinavska obmena Akatoshe a pouze povrchne se podoba svemu protejsku v Osmi Bozstvich. Napriklad Alduinuv privlastek, 'Pozirac Sveta', pochazi z mytu zobrazujicich jej jako strasnou, pustosici ohnivou bouri jez znicila predesly svet aby mohl vzniknout tento. Nordi proto vidi tohoto boha casu jako stvoritele a zaroven posla apokalypsy. Neni hlavnim nordickym vudcem Panteonu (ve skutecnosti Panteon nema zadneho vudce,viz nize) ale je dobry, ackoli i ponury a desivy.
-
Alkosh (Draci kral kocek): Anaquininske bozstvo Pre - ri'Dattske dynastie. Obmena Altmerskeho Auri-Ela a take Akatoshe jako kultovni hrdina nejrannejsich Khajiitu. Jeho uctivani pocalo soubezne s vznikem Hadanky-T'har a stale se jeste tesi v pustinach Elsweyru velke oblibenosti. Je zobrazovan jako hruzostrasny drak, tvor o kterem Khajiiti rikaji ze 'je to jen poradne velka kocka'. Byl zavrzen za mytickych casu pri nejstarsim Aldmerskem pogromu na Pelinal Whitestrake.
-
Almalexia (Matka Morrowindu): Vetsina stop po Akatoshi zmizela ze starovekych Chimerskych legend v obdobi jejich tak zvaneho 'exodu', zejmena diky jeho asociaci a ucte k Altmerum. Nicmene vetsina aspektu Akatoshe ktere se nezdaji tak dulezite smrtelnym rasam, totiz nesmrtelnost, historicnost a rodokmen, se obycejne stejne objevily v Almalexii, nejpopularnejsi bohyni Morrowindu.
-
Arkay (Buh cyklu Zivota a Smrti): Clen Panteonu Osmi Bozstvi a obliben i jinde. Arkay je casto dulezitejsi v tech kulturach kde jeho otec, Akatosh, je bud mene sprizneny s casem nebo kde jeho casove aspekty jsou obtizne pochopitelne laikem. Je buh pohrbu a smutecniho obradu a je nekdy spojeny s rocnimi obdobimi. Jeho knezi jsou verni oponenti nekromantie a vsech forem nemrtvych. Rika se, ze Arkay neexistoval predtim nez byl svet vytvoren bohy pod Lorkhanovym dozorem/kontrolou/podvodem. Proto je nekdy nazyvan bohem smrtelniku.
-
Auri-El (Kral Aldmeru): Elfi Akatosh je Auri-El. Auri-El je duse Anui-El, jez je dusi Anu Vseho. On je hlavni buh Aldmerskeho Panteonu. Nejvice Altmeru a Bosmeru veri v jeho primy puvod z Auri-El. V jeho jedinem znamem okamziku slabosti souhlasil podilet se na stvoreni smrtelneho sveta, tento cin navzdy oddelil elfy z duse sveta vecnosti. Jako nahradu Auri-El vedl v mytickych casech puvodni Aldmery proti armadam Lorkhana, porazil tohoto tyrana a ustanovil prvni kralovstvi Altmeru, Altmora a Stare Ehlnofey. Pak sledovan svymi stoupenci vystoupil na nebe tak, aby se mohli naucit kroky potrebne k uniku ze smrtelneho sveta.
-
Azura (Bohyne Usvitu a Soumraku): Azura byla bozskym predkem jez ucil Chimery tajemstvi jak byt jini nez Altmeri. Nektera jeji vice tradicni uceni jsou nekdy prisuzovany Boethiah. V pribezich je Azura casto vice vesmirnou silou nez predek nebo buh. Take je znama jako Ocekavani Sothy Sila. V Elsweyru je Azura temer zcela oddelena bytost presto ze je jeste svazana s puvodem Khajiitu.
-
Baan Dar ( Buh banditu): V mnoha oblastech je Baan Dar jen okrajove bozstvo, podvodnicky duch zlodeju a zebraku. V Elsweyru je dulezitejsi a je povazovan za Vyvrhele. Z tohoto hlediska se Baan Dar stava obratnym nebo zoufalym geniem dlouho trpicich Khajiitu, jenz do posledni minuty planuje vzdy intriky proti jejich (Elfim nebo lidskym) nepratelum.
-
Boethiah (Princ spiknuti): Ohlasen prorokem Velothem, Boethiah je puvodni bozsky predek Temnych elfu. Diky jeho osviceni, 'Chimery' nebo Zmeneni lide, se vzdali vsech vazeb k Aldmerum a zalozili novy narod na Daedrickych principech.Vsechny obyceje a kulturni 'kroky' Temnych elfu jsou prisuzovane Boethiahovi, od zakladni teorie magie k 'uvazlive' architekture. Staroveke Velothijske jinotaje jsou vsechno hrdinske uspechy Boethiaha nad ruznymi neprateli, zalozene na pribezich z Chimerskeho boje za svobodu. Boethiah je take znamy jako Ocekavani Almalexie.
-
Diagna (Orichalcky buh Koseho Ostri): Starodavny kult hrdlorezu Rude gardy, majici puvod v Yokude behem Twenty Seven Snake Folk Slaughter (jak to prelozit?). Diagna byla vteleni HoonDinga (co takhle cesky Znilumpa - pozn. Ace) (Yokudansky Buh Uvolnujici Cestu, viz nize) jez dosahl trvalosti. Ten prispel k porazce Levorukych elfu, protoze prinesl orichalcke zbrane Yokudanskym lidem aby vyhrali bitvu. V Tamrielu vedl velmi pevne stmelenou skupinu nasledovniku proti Skretum z Orsinia behem vrcholu jejich pradavne moci, ale pak vybledl do neznama. Neni ted vice nez mistni duch v pohori Draci ocas.
-
Dibella (Bohyne krasy): Oblibena bohyne Osmi bozstvi. V Cyrodiilu ji uctiva temer tucet ruznych kultu, nektere zasvecene zenam, nektere umelcum a estetum, a jine eroticke inspiraci.
-
Herma-Mora (Lesni muz): Staroveky Atmoransky demon, jenz kdysi temer svedl Nordy aby se stali Aldmery. Nejvice Ysgrimnoorskych mytu je o unicich pred nastrahami stareho Herma-Mory. Tez nazyvany Demon znalosti, je nejasne sprizneny s puvodem kultu Morag Tong ('Lesnicky cech'), ale pouze je-li to spojeno s jeho sestrou, Mephalou.
-
HoonDing ( Buh Uvolnujici Cestu): Yokudansky duch 'vytrvalosti nad bezverci'. HoonDing se zhmotnil kdykoli v historii potrebovala Ruda garda 'uvolnit cestu' pro svuj narod. V Tamrielske historii se to stalo pouze trikrat-dvakrat v prvnim udobi behem Ra Gadske invaze, jednou behem Tiberske valky. V tomto poslednim vteleni byl HoonDing bud mec nebo koruna nebo oboji.
-
Jhunal (Runovy buh): Nordicky buh neprodysneho poradku. Kdyz vypadl z prizne se zbytkem tohoto panteonu, stal se Julianem z Osmi bozstvi. Chybi v moderni Skyrimske mytologii.
-
Jode (Buh Velkeho Mesice): Aldmersky buh Velkeho Mesice. Take nazyvany Masser nebo Marova slza. V Khajitskem nabozenstvi je Jode jen jednim aspektem Mesicni Mrize, neboli ja-Kha'jay.
-
Jone (Buh Maleho Mesice): Aldmersky buh Maleho Mesice. Take nazyvany Secunda nebo Stendarruv zal. V Khajitskem nabozenstvi je Jone jen jednim aspektem Mesicni Mrize, neboli ja-Kha'jay.
-
Julianos (Buh Moudrosti a Logiky): Casto spojeny s Jhunalem, Nordickym otcem jazyka a matematiky,Julianos je Cyrodilickym bohem literatury, prava, historie a protikladu. Klasterni prikazy nalezene Tiberem Septimem a urcene Julianovi jsou strazci Starodavnych Svitku.
-
Kyne (Polibek na Konec): Nordicka bohyne Boure. Vdova po Shorovi a laskava bohyne valecniku. Je casto nazyvana Matkou Lidi. Jeji dcery ucily prvni Nordy pouzivat thu'um, neboli Hlas Boure.
-
Kynareth (Bohyne Vzduchu): Kynareth je clenem Osmi Bozstvi, nejsilnejsi z duchu Oblohy. V nekterych legendach byla prvni kdo souhlasil s Lorkhanovym planem stvorit smrtelny svet a poskytla misto pro jeho stvoreni v nicote. Je take spojovana s destem, ukazem jez se nevyskytoval pred odstranenim Lorkhanovy bozske jiskry.
-
Leki (Svaty Ducha Mece): Bozska dcera Velkeho Tatky, je bohyne aberantniho sermirstvi. Na-Totambu z Yokudy valcil behem mytickeho udobi az do zastaveni boju aby rozhodl kdo se provinil vuci Levorukym Elfum. Jejich sermiri byli tak zkuseni v Nejznamejsich Rezech jak si byli rovni. Leki provedla Kratkou Fintu, potom se objevil vitez a valka s Aldmery zacala.
-
Lorkhan (Ztraceny Buh): Tento Tvurce-Podvodnik-Hledac je v kazde Tamrielicke myticke tradici. Jeho nejpopularnejsi jmeno je Aldmerske 'Lorkhan', nebo Buben Zkazy. Presvedcil nebo primel Puvodni Bohy aby stvorili smrtelny svet, rozrusujic soucasny stav - stejne jako jeho otec Padomay vytvoril nestalost ve vesmiru v Pocatku. Pote co se svet zhmotnil, Lorkhan byl oddelen od jeho bozskeho stredu a nekdy mimodek putuje pres stvorene et'Ada. On a jeho metafyzicke umisteni v 'schematu veci' je interpretovano ruznymi cestami. Napriklad v Morrowindu souvisi s Psijiickym usilim, postupem kterym jsou smrtelnici schopni prekonat bohy kteri je vytvorili. U Vznesenych Elfu je nejvice necisty ze vsech vyssich sil, protoze navzdy znicil jejich spojeni se smrtelnym svetem. V legendach je temer vzdy nepritelem Aldmeru a proto je hrdinou nejrannejsiho lidstva.
-
Magnus (Magus): Buh kouzelnictvi. Magnus odesel z tvoreni sveta na posledni chvili, ac mu to prislo draho. Co z neho na svete zbylo je citeno a ovladano smrtelniky jako magie. Jeden pribeh rika , ze zatimco napad byl Lorkhanuv, byl to Magnus kdo vytvoril schemata a diagramy potrebne ke stvoreni smrtelneho sveta. Nekdy ho predstavuje astrolab, dalekohled, nebo obvykleji hul. Cyrodilske legendy rikaji ze muze obyvat tela silnych kouzelniku a poskytnout jim svoji silu. Je spojovan s Zurinem Arctem, Podkralem.
-
Malacath (Buh Prokleti): Malacath je znovu oziveny hnuj kterym byl Trinimac. Ponekud slaby ale pomstychtivy Daedra, Temni Elfove rikaji ze je take Malak, bozsky kral Skretu. Vzdy hledal fyzicke slabe stranky Dunmeru.
-
Malooc (Kral Hordy): Nepratelsky buh Ra Gady. Vedl skrety proti Rude garde behem prvni ery. Uprchl na vychod kdyz armada HoonDinga prevysila poctem jeho skreti hordy.
-
Mauloch (Horsky Prdola): Skreti buh Velothijskych hor.Mauloch delal dlouho problemy dedicum krale Haralda. Utekl vychodne po jeho porazce v bitve o Draci Zed 1E660 (cti roku 660 Prvni Ery). Rika se ze jeho hnev naplnil oblohu sirnatou nenavisti, pozdeji tomu rikali "rok zimy v lete".
-
Mara (Bohyne Lasky): Temer univerzalni bohyne. Puvodne v mytickych casech byla bohyne plodnosti. V Skyrimu je Mara sluzka Kyne. V Risi je Bohyni Matkou. Nekdy je spojovana s Nirem 'Anuada', zenskym principem kosmu ktery zrodil stvoreni sveta. V zavislosti na nabozenstvi, je bud manzelkou Akatoshe nebo Lorkhana, nebo konkubina obou.
-
Mehrunes Dagon (Buh Zkazy): Popularni Daedricka sila. Je spojen s prirozenymi nebezpecimi jako ohen, zemetreseni, a zaplavy. V nekterych kulturach je Dagon pouze buh krveproliti a zrady. Je obzvlaste dulezite bozstvo v Morrowindu, kde predstavuje jeho temer neobyvatelny teren.
-
Mephala (Androgyne): Mephala je Pradlena, nebo Pavouci Buh. V Morrowindu byla predek ktery ucil Chimery dovednosti jez oni potrebovali aby se vyhnuli nepratelum nebo je zabili ze skrytu. Nepratele byli v te dobe pocetni a Chimer bylo jen malo. Spolu s Boethiahem organizovala system klanu ze ktery by se stal pripadne zakladem pro Velke Rody. Zalozila Morag Tong. Take nazyvana Ocekavani Viveca.
-
Molag Bal (Buh Planu, Kral Unosu): Hodne dulezita Daedricka sila v Morrowindu. Zde je vzdy uhlavni nepritel Boethiaha, Prince Spiknuti. Je hlavni zdroj prekazek Dunmerskeho (a predchazejiciho Chimerskeho) naroda. V legendach se Molag Bal vzdy pokousel porusit pokrevni pribuznost Rodu nebo jinak znict Dunmerskou 'cistotu'. Rasa supermonster zijici v Molag Amuru je vysledkem jeho oklamani Viveca behem predchozi ery.
-
Morihaus (Prvni Nadech Cloveka): Staroveky kulturni bozsky hrdina Cyro-Nordu. Legenda jej zobrazuje jako Dobyvatele Pevnosti, diky cinu z mytickych casu kterym ustanovil lidskou nadvladu nad Nibenayskym Udolim. Je casto spojovan s Nordickou silou thu'um a proto tedy s Kynareth.
-
Morwha (Bohyne Prsu): Yokudska bohyne urodnosti. Zakladni bozstvo v Yokudskem panteonu a oblibenkyne manzelky Velkeho Tatky. Stale uctivana v ruznych oblastech Hammerfellu, vcetne Stros M'kai. Morwha je vzdy zobrazovana jako ctyrprsa, aby mohla 'ziskat vice manzelu'.
-
Nerevar (Zabijak Bohu): Chimersky kral Resdaynu, Zlateho Veku stareho Velothu. Zabit behem Lorkhanovy valky, Nerevar byl hlasatel Triunske Cesty, a je nejprednejsi ze svatych v Dunmerske vire. Pry zabil Dumaca, posledniho trpasliciho krale a pohostil se jeho srdcem.
-
Onsi (Skrabac kosti): Dulezity bozsky valecnik Yokudanske Ra Gady, Onsi ucil lidstvo jak udelat z jejich nozu mece.
-
Orkey (Davny Permonik): Buh vypujceny od Nordu, jehoz uctivani zacalo snad behem Aldmerske vlady v Atmore. Nordi veri ze kdysi zili tak dlouho jako elfove, do te doby nez se objevil Orkey; diky pohanskemu podvodu je primel k ujednani kterym je 'vazal poctem zim'. Kdysi, rikaji legendy, Nordi meli diky Orkeyovu kouzlu zivot dlouhy jen set let. Zjevil se Shor a neznamym zpusobem odstranil prokleti, prenasejic vetsinu z nej na sousedni Skrety.
-
Phynaster: Bozsky hrdina ze Summersetskych ostrovu, jenz ucil Altmery jak prirozene zit dalsich sto let pouzivanim kratsich kroku.
-
Rajhin (Tlapka): Khajiitsky Buh Zlodeju, jenz vyrustal v oblasti cerne Kiergo v Senchalu. Nejslavnejsi lupic v historii Elsweyru, pry ukradl tetovani z krku z cisarovny Kintyry kdyz spala.
-
Reman (Cyrodiil): Kulturni bozsky hrdina z Druhe Rise, byl nejvetsi hrdina Nesnazi Akavira. Opravdu, presvedcil utocniky aby mu pomahali stavet jeho vlastni risi a podrobil si cely Tamriel krome Morrowindu. Zavedl ceremonie pro nastoleni Cisare, ktere zahrnovaly stvoreni Amuletu Kralu, drahokamu duse nezmerne moci. Jeho dynastie byla ukoncena Dunmery z Morag Tong na konci Prvni Ery. Take byl nazyvany Pozemsky Buh.
-
Riddle'Thar (Tanec Dvou Mesicu): Khajiitske bozstvo kosmickeho poradku, byl odhalen Elsweyru prorokem Ridt-Thar-ri'Dattou, Hrivou. Riddle'Thar je vetsi pocet smernic podle kterych ziji jednotlive bytosti, ale nektere z jeho vteleni jsou jen skromni posli bohu. Take znamy jako Sladky Buh.
-
Ruptga (Velky Tatka): Hlavni bozstvo Yokudanskeho panteonu. Ruptga, znamejsi jako 'Velky Tatka', byl prvni buh ktery zjistil jak prezit Satakaluv Hlad. Nasledujic jeho prikladu, ostatni bohove se naucili 'Promenadu', neboli postup jak pretrvavat dele nez jeden zivot. Velky Tatka rozestavil hvezdy na obloze tak, aby ukazal mensim bohum jak to take udelat. Kdyz zde bylo prilis mnoho dusi ktere nestihal sledovat, Ruptga vytvoril pomocnika z odumrele kury minulych svetu. Tento pomocnik je Sep (viz nize), jenz pozdeji vytvoril svet smrtelniku.
-
Satakal (Kuze Sveta): Yokudsky buh vseho. Splynuti predstav Anu a Padomaye. V podstate je Satakal skoro jako skandinavsky Alduin, jenz znicil jeden svet aby mohl vzniknout dalsi. V Yokudske mytologii to Satakal udelal a jeste mnohokrat udela, cyklus ktery vybizi zrozeni dusi jez preziji prechod. Tyto duse nakonec zustanou na Yokudskem panteonu. Oblibeny buh Alik'rskych kocovniku.
-
Sheogorath (Sileny Buh): Bazliva ucta pred Sheogorathem je rozsirena ve vetsine oblasti Tamrielu. Soucasne zdroje ukazuji ze jeji koreny jsou v Aldmerskych pribezich o stvoreni; zde je 'zrozen' kdyz byla odstranena Lorkhanova bozska jiskra. Jeden velmi dulezity mytus ho nazyva 'Sithis - zformovana jama' sveta.
-
Sheor (Bandita): V Bretonii je zdrojem vsech sporu. Zda se ze byl zpocaku buh neurody, ale nejmodernejsi bohoslovci se shoduji ze je demonizovanou verzi Nordickeho Shora, narozenou behem temnych roku po padu Sarthala.
-
Sep (Had): Yokudska verze Lorkhana. Sep se narodil kdyz Velky Tatka potreboval vytvorit nekoho kdo by mu pomahal usmernovat cesty dusi. Sep pohaneny sileny hladem Satakala, presvedcil nektere z bohu aby mu pomohli vytvorit snadnejsi alternativu Promenady. Toto ovsem, je svet jak ho zname, a duse jenz nasledovaly Sepa zustaly uvezneny zde, aby prozli sve zivoty jako smrtelnici. Sep byl potrestany Velkym Tatkou za svoje hrichy, ale jeho hlad pretrval jako prazdnota mezi hvezdami, 'nicota' jenz se pokousi znemoznit smrtelnikum vstup do Vzdalenych Brehu.
-
Shezarr (Buh Lidi): Cyrodilska verze Lorkhana, jehoz vyznam se snizuje kdyz prichazi Akatosh z Nibenajskeho nabozenstvi. Shezarr byl v pozadi za vsemi lidskymi zavazky, zvlaste pred Aldmerskym utokem. Je nekdy spojeny s objevenim se prvnich Cyrodilskych valecnych magu. V soucasne dobe rasove snasenlivosti je Shezarr temer zapomenuty.
-
Shor (Buh Podsveti): Nordicka verze Lorkhana, jenz sympatizuje s lidmi pote co stvoril svet. Cizi bohove (napr. Efsti) se spikli proti nemu a privodili jeho porazku, zatracujic jej do podsveti. Atmoranske myty jej zobrazuji jako krvezizniveho krale valecnika jenz vede Nordy k vitezstvi nad jejich Aldmerskymi utiskovateli. Pred svou zkazou byl Shor hlavni buh. Nekdy tez nazyvany Detsky Buh (viz Orkey vyse).
-
Sotha Sil (Tajemstvi Morrowindu): Buh Dunmeru, je pri znamy z bozskeho soudniho dvoru. Pry prebudovava svet ze sveho skryteho mesta Hodinovy stroj.
-
Stendarr (Buh Slitovani): Buh Osmi Bozstvi, Stendarr se vyvinul z puvodne Nordickeho bozstva na boha slitovani nebo take spravedlive vlady. Rika se ze v pozdejsich letech doprovazel Tibera Septima. V rannych Altmerskych legendach je zastancem lidi.
-
Stuhn (Buh Vykupneho): Nordicky predchudce Stendarra, bratr Tsuna. Ochrance zemanu Shoru, Stuhn byl bozsky valecnik ktery bojoval proti Aldmerskemu panteonu. Ukazal lidem jak brat valecne zajatce a vyhody z toho plynouci.
-
Syrabane (Buh Warlocku): Aldmersky bozsky praotec magie, pomahal Bendu Olovi pri Padu Sloada. Diky rozvaznemu pouziti sveho magickeho prstenu zachranil mnohe pred Thrassianskym Morem. Jje take nazyvany Buh Ucnu, protoze je oblibeny mladsimi cleny Cechu Magu.
-
Talos (Tiber Septim, Zrozeny Drakem): Dedic Kresla Rozdelenych Kralu, je nejdulezitejsim bozskym hrdinou lidstva. Podrobil si cely Tamriel a zapocal Treti Eru a Treti Cisarstvi (jako "Treti Risi" to z pochopitelnych duvodu opravdu NELZE pojmenovat-Ace)
-
Tava (Ptaci Buh): Yokudska bohyne vzduchu. Nejvice proslula tim ze vedla Yokudany k ostrovu Herne po zniceni jejich materske zeme. Od te doby je v mytologii Kynareth. Stale je jeste velmi popularni v Hammerfellu mezi namorniky a jeji svatyne jsou ve vetsine pristavnich mest.
-
Trinimac: Mocny buh prvnich Aldmeru, misty vice popularni nez Auri-El. Byl to bozsky valecnik puvodnich Elfich kmenu ktery vedl vojska proti lidem. Boethiah pry prevzal jeho tvar (v nekterych pribezich pry dokonce snedl Trinimaca) aby mohl presvedcit Aldmery aby ho poslechli, coz vedlo k jejich mozne premene v Chimery. Potom zmizel z mytickeho jeviste, pak se vratil jako obavany Malacath (Altmeriska propaganda to ukazuje jako nebezpeci Dunmerskeho vlivu).
-
Tsun: Zanikly nordicky buh soudu proti neprizni osudu. Zemrel pri obrane Shora pred cizimi bohy.
-
Tu'whacca (Lstivy Buh): Yokudan buh dusi. Pred stvorenim sveta byl buh Opravdu Bezvyznamnych Starosti. Kdyz Velky Tatka stvoril z Promenadu, Tu'whacca nasel smysl; stal se hlidacem Vzdalenych Brehu a stale pomaha Rude garde najit jejich cestu do zivota po zivote. Jeho kult je v mnozstvi kosmopolitnich oblasti Hammerfellu obcas spojeny s Arkaji.
-
Vivec (Pan Morrowindu): Valecnik, basnik a buh Dunmeru. Vivec je neviditelny hlidac svate zeme, vzdy ostrazity proti temnym bohum z Vulkanu (neplest se Spockem - Ace). Pri cetnych prilezitostech zachranil Dunmersky narod pred jistou zkazou, hlavne kdyz je ucil jak dychat vodu (nachvili), aby mohl zaplavit Morrowind a zabit Akavirske utocniky 2E572 (cti roku 572 Druhe Ery).
-
Xarxes: Xarxes je buh rodoveho puvodu a tajemstvi znalosti. Zacal jako pisar Auri-Ela, a sledoval vsechny Aldmerske uspechy, velke i male, od zacatku casu. Vytvoril svou manzelku Oghmu ze svych oblibenych momentu historie.
-
Y'ffre (Buh Lesu): Nejdulezitejsi bozstvo Bosmerskeho panteonu. Zatimco Auri-El Drak Casu by mohl byt kralem bohu, Bosmeri cti Y'ffreho jako ducha 'pritomnosti'. Podle Lesnich Elfu byl po stvoreni smrtelneho sveta vsude zmatek. Prvni smrtelnici se stale dokola promenovali na rostliny a zvirata. Pak Y'ffre premenenil sebe sama do prvniho z Ehlnofey, neboli 'Kosti Zeme'. Po ustanoveni techto prirodnich zakonu meli smrtelnici zdani bezpeci v novem svete, protoze mu mohli nakonec porozumet. Y'ffre je nekdy nazyvany Vypravec, protoze ucil prvni Bosmery. Nekteri Bosmeri jeste stale vlastni znalosti z casu zmatku, ktere mohou pouzit k zvyseni ucinku Divokeho Honu.
-
Ysmir (Drak Severu): Nordicky aspekt Talose. Odolal sile Sedovousovych hlasu tak dlouho, aby slysel jejich proroctvi. Pozdeji na nej mnoho Nordu nemohlo pohlednout aniz by videli draka.
-
Z'en (Buh Driny): Bosmersky buh platby v naturaliich. Studia ukazuji jeho puvod v Argonskem (!) a Akavirskem bajeslovi, snad zavedenem do Valenwoodu Kothringijskymi namorniky.Ac zdanlive rolnicke bozstvo, Z'en se casem ukazuje jako bytost mnohem vyssiho kosmickeho radu. Jeho uctivani skoncilo kratce po Knhatenske Chripce (hepciiiii....smrk,smrk - sakra co jsem to chytil - Ace).
-
Zeht (Buh Farem): Yokudsky buh zemedelstvi. Vzdal se sveho otce pote co byl vytvoren svet, coz je duvod proc Velky Tatka udelal tak narocnym pestovani potravy.
-
Zenithar (Buh Prace a Obchodu, Buh Zivnostniku): Clen Osmi Bozstvi, je pochopitelne spojeny se Z'enem. V Cisarstvi je daleko vice kultivovany buh obchodniku a stredni slechty. Jeho ctitele rikaji, navzdory jeho zahadnemu puvodu, ze je buh 'ktery bude vzdy vyhravat'.